NewBalance.pl

poniedziałek, 14 listopada 2016

Trening siłowy na siłowni - roztrenowanie

Zamierzasz wziąć się za siebie i już nie możesz doczekać się dźwigania ogromnych ciężarów? Spokojnie! Powoli! Nieprzemyślanym działaniem możesz sobie zaszkodzić, więc lepiej usiądź i przeczytaj ten artykuł. Dzięki niemu unikniesz wielu pułapek czyhających na niedoświadczonych adeptów siłowni!




1. Czym jest roztrenowanie?
Roztrenowanie to okres tuż przed podjęciem regularnych treningów w wybranej dyscyplinie sportowej. Szczególnie istotne jest to w przypadku osób niedoświadczonych oraz wracających do treningów siłowych po dłuższej przerwie czy kontuzji. Jest to bardzo ważny element z punktu psychofizycznego, dlatego nie można od razu porywać się na największe ciężary i ćwiczyć planami najbardziej znanych kulturystów na świecie.

Najprościej ujmując, roztrenowanie to przemyślany oraz zaplanowany trening, który ma przygotować umysł i ciało do pracy z większą intensywnością, większą objętością oraz większymi ciężarami.

Proces ten trwa zazwyczaj od 1 do 2 miesięcy. W skrajnych przypadkach, np. w stanie nadmiernej otyłości czy powrocie do sprawności fizycznej po ciężkiej chorobie może wydłużyć się nawet do 6 miesięcy.
2. Cechy charakterystyczne
Roztrenowanie charakteryzuje się niską intensywnością treningów na samym początku planu, co oczywiście ulega zmianie proporcjonalnie do wzrostu formy oraz czasu, jaki poświęcany jest na przygotowania.

W trakcie tego treningu szczególną uwagę powinno się zwrócić na prawidłową technikę wykonywania poszczególnych ćwiczeń niż na ciężar, z którym się pracuje.

3. Dla kogo przeznaczona jest ta forma treningu?
Ta forma treningu może być polecona każdemu, kto zamierza ćwiczyć bądź już trenuje na siłowni. Szczególnie przydatna jest w przypadku osób, które dopiero co zaczynają pierwsze treningi, osób wracających do pracy z ciężarami po kontuzjach czy chorobach.

Roztrenowanie to również część planów treningowych. Zazwyczaj wplata się je między poszczególne cykle, aby organizm miał czas na powrót do pełni formy po ciężkich treningach, m.in. cyklach na wzrost naturalnej siły naszych mięśni. Takiego typu treningi są bardzo wyczerpujące zarówno dla mięśni, psychiki jak i układu nerwowego, stąd zaleca się po nich wprowadzić ćwiczenia mniej inwazyjne, dzięki czemu organizm ma szansę na zregenerowanie sił.


4. Co ono daje?
Roztrenowanie przede wszystkim przygotowuje osobę trenującą do ciężkich treningów, uczy ją poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń oraz daje jej szansę na poznanie własnego organizmu, dzięki czemu w przyszłości z większą łatwością wybierze ona dopasowany do własnych preferencji plan treningowy.

W przypadku osób ćwiczących od dłuższego czasu roztrenowanie daje czas na zebranie sił pomiędzy ciężkimi cyklami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz